top of page
Writer's pictureAntonia Šarić

Ljudi i biljke: Ena Čuček

Mlada hrvatska umjetnica, Ena Čuček, studentica je na Akademiji smjer novih medija i animacije. Ovog tjedna imala sam priliku snimiti Enine predivne sobne biljke, prelistati njezine najdraže knjige i časopise koji su prepuni zanimljivih fotografija prirode i razgovarati s njom o životu u inozemstvu i o umjetnosti.

U nastavku vam donosim kratki interviju u kojem ćete sigurno saznati nešto novo, zanimljivo i definitivno inspirirajuće! :)



1. Iako živiš u gradu imam osjećaj da si dosta povezana s biljkama i da, možda čak spontano, implementiraš upravo taj sadržaj u svoj život. Jesi li oduvijek osjećala interes prema biljkama ili se ta ljubav razvila u nekom periodu u tvom životu?

Ljubav prema biljkama se dogodila nekako spontano, kroz odrastanje. Od ranog djetinjstva sam puno vremena kada bi bilo toplo vrijeme provodila na “dachi” u Rusiji i zimi u dugim šetnjama sumama. Mislim da upravo iz tog razdoblja vučem interes i ljubav prema bilju i prirodi općenito.



2. Koja ti je najdraža knjiga/ časopis o biljkama?

Pratim već dulje vrijeme rad Carol Montport i njen magazin “The Plant”. Vizualno je apsolutno predivan i inspirativan. Prepun je eseja, kratkih priča, editorijala i sve je usko vezano uz prirodu i naravno biljke. Pokriva teme vrtlarstva, izrade parfema, kulturoloških fenomena ili priča priču kroz ilustracije. Izlazi dva puta godišnje i svaki broj je vrijedan čekanja. Ponekad kada prođe određeno vrijeme volim ponovno pogledati stare brojeve magazina i iznova me inspiriraju. Tretiram ih vise kao knjige nego časopise.



3. Zbog modelinga si neko vrijeme živjela u Španjolskoj, Engleskoj, Francuskoj i SADu. Jesi li možda doživjela neke zanimljive načine uključivanja biljaka u interijer ili eksterijer koji ne postoje kod nas u Zagrebu?

Svakako bi spomenula krovove i vrtove u New Yorku. New York vole zvati i “concrete jungle” (naravno ako stavimo na stranu Central Park) i upravo zbog toga Njujorčani su počeli cijeniti svaki komad zemlje koji bi mogli pretvoriti u malu oazu. Krovovi su idealno mjesto jer su visoko i blizu sunca. Znala sam vidjeti takve male vrtove i oaze ne samo na krovovima već na čudnim i skrivenim mjestima. Recimo stražnji izlaz jednog dućana u Soho-u je vodio iza zgrade koja je bila spojena s drugom zgradom čiji je prostor između bio pretvoren u mali vrt za odmor. Dok je Španjolska recimo bila vrlo egzotična, parkovi su prepuni šarenih ptica i biljaka koje do tad nisam nigdje vidjela i rastu u izobilju.



4. Zašto voliš imati biljke u svom domu i koja ti je biljka u stanu najdraža?

Volim sve naše biljke doma i teško mi je izdvojiti samo jednu. Biljke su mi bitne jer mi daju osjećaj komfora, mira i nekako ostavljaju dojam prisutnosti u prostoru sto mi se sviđa.



5. Prema čemu/ kako si birala biljke za svoj stan i koliko je stara tvoja najstarija biljka?

Prva biljka koju smo uzeli a ujedno je i najstarija u našem stanu je fikus. Birali smo biljke prema našem prostoru i prema prvom dojmu koje su na nas ostavile.


6. Tvoje biljke izgledaju jako zdravo, Možeš li ukratko opisati kako se brineš o njima?

Biljke koje imamo doma su vrlo zahvalne i ne zahtijevaju puno brige. Osim toga imamo puno svjetla u stanu pa im to pase. Zalijevam ih jednom mjesečno ali obilno i čistim listove kada se nakupi prašina na njima.



7. Voliš li provoditi vrijeme u prirodi, ako da, koje ti je najdraže mjesto u Zagrebu?

Najdraže mjesto u Zagrebu mi je Maksimir. Jako mi je blizu a i stalno odlazim tamo kada mi fali mira i prirode. Volim duge šetnje i trčanje to me skoro uvijek postavi u balans.



8. Studentica si Likovne akademije u Zagrebu, smjer animacije i novih medija. Gdje najčešće pronalaziš inspiraciju za svoje radove?

Inspiracija mi dolazi kroz čitanje i opserviranje stvari koje me okružuju. Inspiraciju pronalazim svugdje. Od svakodnevnog predmeta do nekakve pojave u prirodi ili emocije.




231 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page