Filip je strastveni ljubitelj biljaka i student Krajobrazne arhitekture koji je svoju prvu biljku uzgojio dok je još bio u dječjem vrtiću! Osim toga, Filip vodi Instagram profil posvećen biljkama pod nazivom plantguide.hr i ako ga još ne followate, definitivno preporučam :)
U ovom kratkom interviju-u otkriva gdje nabavlja svoje biljke, kako se brine o njima kada putuje na duže vrijeme i zašto je baš upisao Krajobraznu arhitekturu.
Kako je počela tvoja ljubav prema biljkama?
Vjerujem da je ljubav prema biljkama, odnosno ljubav prema prirodi i svemu živome u meni odmalena. Mislim da se svi ljudi mogu podijeliti na one koji imaju to nešto 'prirodno' usađeno i na one koji nemaju, odnosno možda ne žele to pronaći. Najveći utjecaj na moj hobi su definitivno imale mama i bake s kojima sam od malih nogu bio u vrtu ili se vrtio oko njih dok bi presađivale kućne biljke. Kroz godine sam živio i u velegradima i na selu,i na otoku i na kopnu. Imao sam priliku upoznati se s različitim tipovima okoliša, a samim time i biljkama. One su tu bile puno prije nas, evoluirale u najnevjerojatnije oblike, prilagodile se svim promjenama na planetu... Kada kažemo 'poštuj svoje starije', mislim da se tu između roditelja, baka i djedova definitivno trebaju naći i biljke :)
Obožavam tvoj profil na Instagramu, kako to da si ga odlučio pokrenuti?
Instagram profil plantguide.hr sam pokrenuo kad sam shvatio koliko je zapravo velika zajednica ljubitelja biljaka. Na Instagramu se stvarno može jako puno naučiti. Pored velikog broja profila komercijalne namjene, ima i onih sa zanimljivim edukativnim sadržajem, u kojem sam se i sam pronašao i odlučio postati dio njega. Cilj plantguide.hr-a je stvoriti hobi/edukativnu platformu, s kojom se osim botaničkih činjenica o kultiviranim i divljim biljkama, ostvaruje širenje trenda uzgoja biljaka. Krajnji rezultat bi bila druženja 'biljoholičara' te razmjena stečenih znanja, savjeta i naravno, biljaka.
Možeš li nam otkriti gdje nabavljaš ove super biljke?
Biljke nabavljam gdje god stignem. Ne rijetko se zna dogoditi da zanimljive biljke primijetim na nečijem prozoru u kvartu, pa probam doći u kontakt s vlasnikom/vlasnicom istih. Jednom je prilikom starija gospođa bila uvjerena da sam Jehovin svjedok i nije mi htjela otvoriti, no kad sam joj objasnio da zapravo želim reznicu njene Begonie rex, nesporazum se pretvorio u kavu od par sati.
Kako se brineš o biljkama kada trebaš otputovati na neki duži vremenski period?
Kada sam na kraćem putu biljke dobro zalijem i sigurne su sljedeća dva tjedna. Ako se put oduži na mjesec,dva ili duže, uglavnom se netko od prijatelja brine o njima, uz naravno klime koje se automatski pale po par sati dnevno da ohlade ili ugriju prostor, ovisno o godišnjem dobu.
Student si krajobrazne arhitekture, možeš li nam otkriti kako to da si ju odlučio upisati i imaš li možda neki savjet za one koji razmišljaju o upisu na taj faks?
Krajobraznu arhitekturu sam odlučio studirati spontano. Na prvom studiju, morske biologije u Splitu se nisam baš našao, odnosno nisam se vidio u tome. Ta prva godina mi je puno pomogla u daljnjem profiliranju sebe, što želim i što me zapravo zanima.. Nakon perioda informiranja i gnjavaže starijih studenata s krajobrazne, pripremao sam se za prijemni ispit koji je na kraju odlično prošao. I eto, sve ostalo je povijest. Definitivno sam se našao u ovome, mislim da nisam mogao upisati bolji faks. Krajobrazna arhitektura je kod nas još uvijek vrlo 'egzotičan' pojam, ali mislim da će se to s vremenom promijeniti. U inozemstvu je više cijenjena, a s porastom svijesti stanovništva o zelenom življenju mislim da će pored medicine i ekologije postati jedno od najpoželjnijih zanimanja.
Comments